Formaty zdjęć

Różne rodzaje matryc i ich wymiary

Proporcje boków zdjęć (zależnie od rodzaju matrycy)

Wybór rodzaju kadrowania zdjęć dla proporcji boków 4:3

Takie formaty zdjęć otrzymasz (w zależności od proporcji)

W zależności od tego jakich proporcji ostatecznie będzie Twoje zdjęcie, otrzymasz różne wymiary zdjęć. Zobacz przykładowe wymiary w zależności od ich proporcji boków.
  • Stosunek boków zdjęcia ma proporcje 4:3, zamówiono je w formacie 9 - Ostateczne wymiary takiego zdjęcia wyniosą 9x11,7 cm,
  • Stosunek boków zdjęcia ma proporcje 3:2, zamówiono je w formacie 9 - Ostateczne wymiary tego zdjęcia wyniosą 9x13 cm,
  • Stosunek boków zdjęcia ma proporcje 4:3, zamówiono je w formacie 10 - Ostateczne wymiary tego zdjęcia wyniosą 10x13,3 cm.
  • Stosunek boków zdjęcia ma proporcje 3:2, zamówiono je w formacie 10 - Ostateczne wymiary takiego zdjęcia będą wynosić 10x15 cm,
  • Stosunek boków zdjęcia ma proporcje 4:3, zostało zamówione w formacie 13 - Ostateczne wymiary takiego zdjęcia to 13x17,3 cm,
  • Stosunek boków zdjęcia ma proporcje 3:2. Zdjęcie zostało zamówione w formacie 13, więc jego ostateczne wymiary będą wynosić 13x19,5 cm,
Dzięki obróbce zdjęć w programie graficznym możesz uzyskać dowolne proporcje zdjęcia np. kwadratowe lub panoramiczne.

Nasze formaty zdjęć

Czyli co powinieneś wiedzieć
aby wybrać odpowiedni format
dla zdjęć, które u nas chcesz
zamówić.

W dostępnych na rynku aparatach fotograficznych producenci używają matryc o różnych wymiarach przez co ich stosunek boków może wynosić 4:3, 3:2 lub 16:9.

W aparatach kompaktowych najczęściej spotykać można matryce o proporcjach boków 4:3 a w lustrzankach cyfrowych o proporcjach 3:2.

Sprawdź jakim rozmiarem/typem matrycy dysponuje Twój aparat aby wiedzieć jakiego formatu otrzymasz odbitkę w naszym laboratorium.

Zobacz porównanie matryc różnego typu spotykanych w aparatach fotograficznych. Warto również pamiętać, że

 

wymiary matryc w aparatach różnych producentów mogą się od siebie nieznacznie różnić np. APS-C.

Jak już pisaliśmy wyżej, Twoje zdjęcie w zależności od proporcji boków matrycy aparatu, będzie posiadało odpowiedni format. to z kolei będzie miało wpływ na to jakiego formatu otrzymasz fotografie.

Zdjęcia o proporcjach 4:3

Zdjęcie wykonane aparatem, którego matryca posiada proporcje boków 4:3 (np. aparat kompaktowy)

Wysyłając w zleceniu fotografie o proporcjach boków 4:3 możesz skorzystać z dwóch rodzajów kadrowania zdjęć dostępnych w naszym laboratorium(format oryginalny lub format klasyczny). W zależności od wyboru kadrowania otrzymasz zdjęcia w różnych proporcjach.

Zdjęcia o proporcjach 3:2

Zdjęcie wykonane aparatem, którego matryca posiada proporcje boków 3:2 (np. lustrzanka cyfrowa)

Wysyłając w zleceniu fotografie o proporcjach boków 3:2 otrzymasz zawsze zdjęcia w tych proporcjach bez względu na wybrany rodzaj kadrowania zdjęć (format oryginalny lub format klasyczny). Czyli otrzymasz zdjęcia o takich proporcjach jakie zostały zarejestrowane przez matrycę Twojego aparatu.

Podczas zamawiania zdjęć w naszym systemie masz możliwość wybrania rodzaju kadrowania.

Oryginalny format zdjęć

Zdjęcia zostaną wykonane w proporcjach, w jakich zostały do nas dostarczone. Krótsza krawędź będzie taka długa, jak podano w wybranym formacie (np. 10 cm), długość dłuższej krawędzi obrazu zostanie dobrana z proporcji pliku przesłanego do realizacji.

Klasyczny format zdjęć

Zdjęcia zostaną przycięte w celu dopasowania do klasycznych formatów zdjęć o proporcjach boków 3:2 (np. 9x13 cm, 10x15 cm czy 13x19,5 cm). Fragmenty zdjęcia będące na jego krawędziach mogą zostać utracone.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej